Elektrikli süpürge yapılandırmaları şunlardır:
Dik Bu Tip elektrik süpürgeleri taşıyıcı iskeletin üzerinde dik bir biçimde durur bir yandan vakum yaparak bir yandanda zemine temaz eden çırpıcı fırçalar sayesinde tozu bulunduğu yerden havalandırır vakumda tozu toz torbasına çeker birde bu özelliklere titreşim eklenmiş modellerde vardır bunlar daha çok profesyonel temizlik şirketlerinin tercih ettiği temizlik makinalarıdır tabiki temizlik makinasının içinde çalışan vakum motoru kapalı kabinde ısınır birde tozların makine içerisindeki yerini de düşünürsek bir hayli ısınma problemi yaşanabilir bunun için günümüzde bir çok temizlik makinasında motor soğutma fanı kullanılmaktadır fan kullanılması motorun performansını arttırır
Hortumların uzun olması dezavantajdır hortum ne kadar uzun olursa o uzunluktan havayı emicek motora güç gerekir o yüzden temizlik makinaları hortum uzunlukları extra bir temizlik söz konusu değilse standarttır
Bazı modellerde hortum yada başka bir yerde tıkanıklık durumunda otomatik motor koruma devresi vardır buda vakum motorunu güven altına alır
İkinci bir tasarımda yuvarlak gövdeli temizlik makinalarıdır genellikle 4-5 teker üzerinde dururlar geniş kazan alternatifleriyle profesyonel temizlik şirketlerinin çok kullandığı modellerdir, genellikle baş kısmında motor çantası bulunmaktadır bu baş kısmı gövdeye kolay kilit sistemi ile bağlanır bu tip modeller aynı zamanda kullanımı manevra kabiliyeti yüksektir ıslak kuru elektrik süpürgelerinde iki tank bulunmaktadır ıslak kuru temizlik makinalarının motorları daha güçlüdür ve motorun içine su kaçmaması için özel su itme sistemi bulunmaktadır

TEMİZLİK MAKİNALARININ TEKNİK YAPILARI

Kuru Tip Temizlik Makinaları: iş yerleri, alış veriş merkezleri, hava alanları, terminaller, hastaneler okullar sinema salonları gibi birçok alanda temizlik için kullanılır. Temizlik makinaları, süpürme gövdesi içerisine monte edilmiş motor, toz torbası ve hortum grubundan oluşmaktadır. Bazı temizlik makinası modellerinde mite (toz akarı, toz böceği) yok etme özelliği de mevcuttur.

Çalışma Prensibi
Temizlik makinası çalıştırıldığında, yüksek devirlerde çalışan motor ve fan yardımıyla vakum oluşturulur. Fan, süpürge içinde bulunan vakum odasına sızdırmaz bir şekilde bağlıdır. Vakum odasına bağlı emiş adaptörü yardımı ile vakum, hortum ve borunun ucuna kadar gelmektedir. Hava, emici uç uzatma borusu ve spiral hortumdan toz torbasına girer.
Toz ve diğer pislikler toz torbasında kalır. Hava, toz torbası ve filtre vasıtasıyla süzülerek motor üzerindeki kapaktan dışarı atılır. Hava her ne kadar süzülse de çok ince tozlar hava ile taşınarak ortama yayılır. Bazı süpürgelerde toz, torba kullanmaksızın birkaç filtre yardımı ile tutulur ve havanın kapalı sistem içinde döndürülmesiyle tozların dibe çökmesi sağlanır.
Mite (toz akarı, toz böceği) yok etme özelliği mevcut olan elektrik süpürgelerinde, temizlik esnasında özellikle halı yüzeyinden toplanan, gözle görülmeyen mitelar çift katlı kâğıt filtre içinde toplanır ve hapsedilirler. Mitelar çok hızlı üreme-çoğalma özelliğine sahip oldukları için kısa sürede yok edilmeleri gereklidir. Miteların yok edilmesi için 55-60°C sıcaklık yeterlidir. Temizlik bittikten sonra emiş ağzındaki kapak kapatılır ve kapağa bağlı bulunan mikroswitch elektronik devreyi tetikleyerek motoru çalıştırır. Üst kapak içinde bulunan hava kanalları yardımıyla motor içinden geçen hava tekrar vakum haznesine gelir ve kâğıt filtre içinden geçer. Kapalı devre hava akışı olduğu için, motor ısısıyla sirküle olan hava sıcaklığı 65°C geldiği zaman, termik devreyle girerek elektronik devreyi durdurur.

Yapısı:
1-Motor
2-Fan
3-Elektrik bağlantı kabloları
4-Kablo sarma ünitesi
5-Tekerlekler
6-Gövde
7-Üst kapak
8-Açma mandalı
9-Bez filtre
10-Kâğıt filtre
11-Spiral hortum
12-Teleskopik boru
13-Geniş ağızlı uç
14-Fırça ucu
15-Küçükbaşlı uç
16-Uzun başlı uç

Süpürge gövdeleri genellikle plastikten ve sacdan yapılırlar. Hortum grubu ise spiral hortum, uzatma boruları, dar ağızlı uç, geniş ağızlı uç ve sert zemin-halı fırçası ile toz fırçası gibi aparatlardan oluşmaktadır. Başlıca parçaları aşağıda tanıtılmıştır.

Motor:
Süpürge içinde Üniversal (seri) kuru tip motor (through-flow) kullanılmaktadır. Güçleri 600–1400 Watt ve devirleri ise 12000–25000 d/dk değerleri arasında değişmektedir. Bu tip motorlarda emilen hava, motor içinden geçtiği için, tozlu hava ve nemli hava motora zarar verebilmektedir. Bu yüzden bu motorlar sadece kuru temizlikte kullanılır ve filtrenin yırtılması halinde motorun iyice temizlenmesi gerekmektedir. Motorun içinden geçen hava aynı zamanda motorun soğutulmasını sağlar. Hava debisinin azalması (emiş ağzının
kapatılması) motorun ısınmasına yol açar. Emiş ağzı kapalı iken motorun fazla çalıştırılmaması gerekmektedir.

Motor Güç Kontrol Devresi:
Süpürge otomatik konumda çalışırken, emişin potansiyometre yardımıyla otomatik olarak ayarlanmasını sağlayan düzenektir. Emişte düşme olması durumunda emiş ağzındaki delik yardımıyla diyafram lastiği ile sızdırmazlığı sağlanan potansiyometre sürgüsü hareket ederek, elektronik devre üzerinden motorun vakum gücü arttırılır. vakum gücündeki artış gösterge ledlerinden izlenebilir. Elektrikli süpürgelerde, motor hız kontrolü, faz kontrolü olarak adlandırılan yöntemle yapılır. Bu yöntemde motorun hızı, motordan geçen akımın bir triyak vasıtasıyla belli faz açılarında açılmasıyla kontrol edilir. Triyaklar, ateşleme bacaklarında belli gerilim görünce her iki yönde de iletime geçebilen, bu gerilim kalksa bile iletimde kalan ve ancak üzerindeki akım sıfırlanınca iletim durumundan çıkan elektronik anahtarlardır.

Hız Ayar Potansiyometresi:
Hortum üstünde bulunan potansiyometre çalışma gücü ayarı yapmak için kullanılır.
Potansiyometre “ON” ve “OFF” konumlarına alındığında motorun çalışması ve durması
sağlanır. Ayrıca süpürgenin istenen güçte çalışması sağlanır.

Kondansatör:
Şebeke giriş kablosu uçlarına bağlıdır. Süpürgenin çalışması esnasında diğer
elektronik cihazların, parazitlerden etkilenmesini engellemek amacıyla kullanılmıştır.

Kablo Sarıcı:
Süpürge içinde şebeke kablosunun sarıldığı yaylı mekanizmadır. İçinde bulunan yaylı
kontaklar sayesinde, elektriksel iletimi dönerken sağlar. Yaya, önsarım verilerek kablonun
sürekli geri çekilmesi sağlanır. Kablo süpürge dışından çekilmeye başlandığında kablo sarıcı
içindeki spiral yay kurulmaya başlar. Kablonun geri sarılmasını frenleme mekanizması
engeller. Kablo sarıcı tuşuna basıldığı zaman frenleme mekanizması boşalır ve spiral yay
kabloyu süpürge içine sarar.

Mite Butonu:
Mite fonksiyonunu başlatmak amacıyla kullanılan butondur kapakta yer alan mite mikroswitch ile seri bağlıdır. Mite fonksiyonunun başlatılabilmesi için kapağın kapatılması dolayısıyla switch kontaklarının kapanması gerekir.

ElektronikModül:

Motorun potansiyometre ile ayarlanan güç seviyesinde çalışmasını ve hız gösterge ledlerinin yanmasını sağlayan devredir. Ayrıca mite fonksiyonunun yerine getirilmesini sağlar. Üzerinde koruma sigortası da bulunmaktadır.

Toz İkaz Göstergesi:
Bazı modellerde elektronik, bazı modellerde ise mekanik esasa göre çalışır. Elektronik modellerde panel üzerinde bir lambadır. Toz torbasının dolması durumunda basınç şalteri kontaklarını kapatarak elektronik devre üzerindeki toz gösterge lambası yanar. Mekanik esasa göre çalışan modellerde ise toz torbasının dolması durumunda, hortumdan emilen hava azalır. Motor, göstergenin diyaframını emerek çekilmesini sağlar ve ekranda göstergenin kırmızı kısmının görünmesi sağlamış olur.

Filtre Çeşitleri:
· Kâğıt Filtre
Emilen tozlu hava içindeki toz ve diğer partiküller kâğıt filtre içinde toplanmaktadır. Kâğıt filtre olması iltrasyon ve hijyen açısından tercih edilmektedir. Çift katlı (60+18 gr/m2) natürel renkte kâğıt kullanılmaktadır. Natürel renk içinde boya ihtiva etmediği için çevreye zararlı değildir. · Sünger Filtreler temizlik makinasında gerek filtrasyon gerekse ses sönümleme için sünger filtreler kullanılmaktadır.
Bunlar:
Motor Koruma Filtresi
Motor önünde motorun içine girebilecek partiküllerin tutulmasını sağlar. Sünger filtre (polyester bazlı) kullanılmaktadır. Bu filtre kirlendiği zaman yıkanarak temizlenebilir. Hava Çıkış Filtresi Motor çıkışında kullanılan yüksek filtrasyon özelliğine sahip değiştirilebilen tip üç katlı kombi filtredir. Dış kısımda lektrostatik filtre, iç kısımda ise karbon filtre kullanılmaktadır. Bu filtre, motorda fırçaların aşınmasıyla oluşan tozların ve kokuların tutularak, atılan havanın temiz olmasını sağlar. Beş kâğıt filtre kullanımında değiştirilmesi gerekmektedir.

Elektrikli Süpürgeleri Kullanılırken Dikkat Edilecek Konular Elektrik süpürgesini çalıştırmadan önce, süpürge kullanım kılavuzu okunmalıdır. Gösterge kırmızıya yakınsa filtre torbası değiştirilmelidir. Toz torbası dolduğunda, temizlik makinasının vakum gücü azalır. Toz torbasının içi toz dolmuşsa, toz torbası filtrenin tespit kancasından çekip çıkartılır.

Filtre, bir motor koruma filtresi, bir egzoz filtresi ve bir filtre torbasından oluşmaktadır.
Elektrik süpürgesi kesinlikle filtreleri olmadan çalıştırmamalıdır. Aksi takdirde motora toz kaçar ve motor hasar görebilir

Not: Motor koruma filtresi tekrar tekrar kullanılabilir.
Filtre kesinlikle çamaşır veya bulaşık makinesinde yıkanmamalıdır.
Filtre kesinlikle sıcak suyla yıkanmamalıdır.
Filtre güneş görmeyen bir yerde kurutulduktan sonra tekrar kullanılabilir.
Filtre ısıya veya doğrudan güneş ışınlarına maruz kalabilecek bir yerde kurutulmamalıdır.
Toz göstergesi: Filtrenin içi toz dolduğunda toz göstergesi kırmızıya döner. Bu
durumda, filtre torbası yenisiyle değiştirilir.
Aşağıdaki maddeler kuru temizlik makinasıyla süpürülmemelidir:
· Sıvı maddeler veya rutubetli tozlar, havalandırma deliklerinin
tıkanmasına, dolayısıyla vakum gücünün büyük oranda düşmesine ve
motorun hasar görmesine yol açar.
· Benzin, alkol veya çözeltiler gibi yanıcı sıvı maddeler.
· Sigara izmariti gibi yanan maddeler.
· Sünger parçaları, kâğıt, vs… gibi katı maddeler.
· İğne, topluiğne, metal veya cam maddeler, vs… gibi delici cisimler.
Bağlantı elemanları:
· Geniş ağızlı uç: Ahşap yer döşemeleri, yerler ve halıların temizliğinde
kullanılır.
· Uzun başlı uç: Girintili-çıkıntılı yerler, kenar köşeler ve pencere çerçevelerinin temizliğinde kullanılır. Ancak, uzun başlı ucu 20
dakikadan uzun bir süre kullanılmamalı; aksi takdirde motor hasar görebilir.
Elektrik süpürgesi, çocukların yakınında kullanılırken çok büyük dikkat gösterilmelidir.

Çocuklar tarafından yapılacak dikkatsizce bir hareket, gerek temizlik makinasının,
gerekse etraftakilerin zarar görmesine yol açabilir.
Elektrikli süpürgeden genellikle sıcağa yakın ılık hava çıkar. Ancak, eğer her
zamankinden çok daha sıcak hava çıkarsa, derhal uzatma borusunun,
hortumunun veya filtre torbasının tıkanmış olup olmadığı kontrol edilmelidir.
Elektrik süpürgesi açık mekânlarda (balkon, bahçe, vs…) veya ıslak zeminlerde
kullanıldığında, elektrik çarpmaları meydana gelebilir.
Süpürgeler, yüksek devirde boşta çalıştırılmamalıdır. Aksi halde motor kısa
sürede arızalanır. Süpürge ile koltuk üzeri, perde tozu ve örümcek ağı
alınacaksa ayar düğmesi ile motor devri düşürülmelidir. Hız ayar düğmesi
bulunmayan, açma-kapama anahtarı bulunan süpürgeler ile bu gibi temizlik
işlemleri kısa sürede tamamlanmalıdır. Motoru arıza yapan süpürgeler, genelde
sadece açma-kapama anahtarı olan süpürgelerdir. Sebebi de motorun devamlı
yüksek devirde çalıştırılmasıdır.
Seri sargılı motor fırça, kolektör düzeneğine sahip olduğundan belli bir süre
sonra motorun sesi artış gösterir. Bu durumda büyük bir olasılıkla fırçaların
aşınıp bittiği yani değiştirilmesinin gerektiği anlaşılır.
Süpürgenin kullanım voltajı, evdeki voltaja uygun olmalıdır. Değilse uygun bir
transformatör takılmalıdır.
Süpürgenin açık yerlerine herhangi bir cisim düşürmemeli, hava delikleri açık
olmalıdır.
Eller, saçlar ve giysiler cihazın çalışan bölgelerinden uzak tutulmalıdır.
Süpürgeler, kâğıt filtresiz ve diğer filtreler takılmadan kullanılmaz. Temizlikten
sonra hortumu kaldırırken keskin olarak bükülmemeli, aşırı kuvvetle
çekmemelidir.
Şebeke kablosu, üzerinde bulunan kırmızı işaretten dışarıya fazla çıkarılmaz.
Boru adaptörü üzerinde bulunan kontrol sürgüsüyle emiş kontrol edilebilir.

ISLAK KURU ELEKTRİK SÜPÜRGELERİ
Islak kuru elektrikli süpürgeler hem kuru emme, hem de sıvı emme özelliğine sahip olduğu için “2IN1 Süpürge” olarak tanımlanır.
Bazı modellerinde kuru emme işleminde kâğıt filtre kullanılır, sıvı emme işleminden önce kâğıt filtre çıkartılır. Bazı modellerde ise kâğıt filtre kullanılmaz, toz suya çekilir. Bu süpürgeler sağlık yönünden en iyi olanlarıdır.

Çalışma Prensibi:
Islak kuru elektrikli süpürgelerde tek fanlı by-pass motor kullanılmaktadır. By-pass motorda emilen hava motor içinden geçmediği için sıvıların emilmesi motora zarar vermemektedir.
Kuru temizlik yapılırken motor tarafından emilen tozlu hava, fırça ve hortum vasıtasıyla emiş ağzına gelmektedir. Kullanılan çift katlı kâğıt filtre sayesinde tozlar ve partiküller filtre içinde toplanmaktadır. İlk filtrasyonu yapılmış hava şamandıra muhafaza süngerinden ve motor koruma filtresinden by-pass motor fanına ulaşmaktadır. By-pass motorda fan kısmı ile sargıların olduğu bölümler birbirinden tamamen izole edilmiş durumdadır. Bunun için fanın alt ve üst kısımlarında sızdırmazlık contaları kullanılmıştır. Bu lastik contalar aynı zamanda titreşim sönümleme özelliğine de sahiptir. Fandan atılan hava, ses sönümleme süngerine çarpmakta ve hava çıkış filtresini geçerek süpürgeyi terk etmektedir. Ses sönümleme süngeri açık hücreli olup hava akışı ve fan çalışma gürültüsünü sönümlemek için kullanılmaktadır. Hava çıkış filtresi ise değiştirilebilir filtre olup filtrasyon seviyesi yüksek ve ses sönümleme özelliği olan melamin bazlı filtredir.
Sıvı emme yapılacağı zaman kâğıt filtre çıkartılmakta ve sadece alt gövde içinde şamandıralı emniyet sistemi kalmaktadır. Şamandıra muhafazasında dışında bulunan sünger sayesinde nemli havadaki su partiküllerinin tutulması sağlanmaktadır. İçinde bulunan şamandıra alt gövde içine sıvının dolması ile birlikte yukarı doğru yükselmekte ve belirli bir seviyede motor hava girişini tamamen kapatmakta, emiş kesilmektedir. Böylece fanınsüpürgeden su atması önlenmiş olur. Bu durumda motorun durdurularak alt gövde içindeki suyun boşaltılması gerekmektedir.
Kâğıt filtresiz kuru temizlik yapabilen süpürge modellerinde, tozu çekmek için süpürgenin su haznesindeki su kullanılır. Hareket halindeki havanın enerjisi halılardan ve zeminlerden toz, kir, iri taneli kum ve yüzey döküntüleri toplanarak haznedeki suya sürülür.
Ev içi kir ve toz su banyosuna gitmesi için yakalanır. Islanan tozun uçmazlığı bilinen bir gerçektir. Bunun anlamı, temiz, su-yıkamalı hava temizliği ile toz alma derdi olmayan ev temizliğidir. Kir ve toz, her bir temizlikten sonra suyun dökülmesiyle evden uzaklaştırmış olur. Ayrıca toz torbası maliyeti de yoktur.

Yapısı:
1-Emiş Ağzı
2-Çift Katlı Kâğıt Filtre
3-Şamandıra Muhafaza Süngeri
4-Şamandıra
5-Motor Koruma Filtresi
6-By-pass Motor
7-Ses Sönümleme Süngeri
8-Hava Çıkış Filtresi
9-On-Off Butonu
10-Motor Fan Hava Çıkışı
11-Motor Soğutma Havası Çıkışı
12-Kilit

Motor:
1100 W nominal gücünde çift kademeli by-pass motor kullanılmıştır. Motor direkt larak açma kapama anahtarı uçlarına bağlıdır ve maksimum hızda çalışır.
Islak-Kuru süpürgelerde kullanılan bu tip motorlarda fan kısmı özel olarak yapılmıştır.
Emilen hava motor içinden geçmez ve fan kenarlarından atılır. Bu sayede ıslak temizlik esnasında emilen nemli hava veya su, fan kısmındaki kanallardan dışarı atılacağı için motor sargılarına gelmemektedir. Sızdırmazlık için fanın alt ve üst kısımlarında lastik contalar kullanılmaktadır.

Şalter:
Açma kapama şalteri vardır. Şalter süpürge gövdesinde, şalter direği üstüne yerleştirilmiş tuş ve itici pimler ile kontrol edilir.

Şamandıra:
Kirli su tankı kapağına yerleştirilmiştir. Islak temizleme esnasında tankın dolması sonucunda emiş yolunu kapatarak emniyeti sağlar.

Kondansatör:
Şebeke, giriş kablosu uçlarına bağlıdır. Süpürgenin çalışması esnasında diğer elektronik cihazların parazitlerden etkilenmesini engellenmek amacıyla kullanılmıştır.

Kablo Sarıcı:
Süpürge içinde şebeke kablosunun sarıldığı yaylı mekanizmadır. İçinde bulunan yaylı kontaklar sayesinde elektriksel iletimi dönerken sağlar. Yaya, ön sarım verilerek kablonun sürekli geri çekilmesi sağlanır. Kablo, süpürge dışından çekilmeye başlandığında kablo sarıcı içindeki spiral yay kurulmaya başlar. Kablonun geri sarılmasını frenleme mekanizması engeller. Kablo sarıcı tuşuna basıldığı zaman frenleme mekanizması boşalır ve spiral yay kabloyu süpürge içine sarar.

Filtre Çeşitleri

· Kâğıt Filtre
Emilen tozlu hava içindeki toz ve diğer partiküller kâğıt filtre içinde toplanmaktadır. Kâğıt filtre olması iltrasyon ve hijyen açısından tercih edilmektedir. Çift katlı (60+18 gr/m2) natürel renkte kâğıt kullanılmaktadır. Natürel renk içinde boya ihtiva etmediği için çevreye zararlı değildir.

· Sünger Filtreler
temizlik makinasında gerek filtrasyon gerekse ses sönümleme için sünger filtreler kullanılmaktadır. Bunlar,
Motor Koruma Filtresi: Motor önünde motorun içine girebilecek partiküllerin tutulmasını sağlar. Emişi düşürmemesi için iri gözenekli yapılmıştır. Hava çıkış filtresi, motor çıkışında kullanılan yüksek filtrasyon özelliğine sahip değiştirilebilen tip melamin bazlı filtredir. Kâğıt filtrenin yırtılmasında veya motorda fırçaların aşınmasıyla oluşan tozları tutarak atılan havanın temiz olmasını sağlar. Kâğıt filtrenin üç defa
değiştirilmesiyle birlikte bu filtrenin değiştirilmesi gerekir.
Ses Sönümleme Süngeri: Açık hücreli olup hava akışı ve fan çalışma gürültüsünü sönümlemek için kullanılmaktadır.
Şamandıra Muhafaza Süngeri: Islak-kuru süpürgelerde şamandıra muhafazasında kullanılır. Nemli havada suyun filtre edilmesini ve suyun direkt motora gitmesini engeller.

Kullanım

Kuru Temizlik
Kuru temizlik yaparken alt gövde içinde şamandıra muhafazası grubunun takılı olduğundan emin olunmalıdır. Filtrenin rahat kullanımı için, filtreyi takıp çıkarırken şamandıra muhafazası çıkarılabilir.
Temizlenecek bölgeye uygun aksesuar seçildikten sonra, seçilen aksesuar boru adaptörüne takılır. Şebeke kablosu prize takılır ve açma-kapama tuşuna basılarak makine
çalıştırılır.
Perde vb. eşyalar temizlenirken boru adaptörü üzerindeki sürgü açılır. Diğer zamanlarda sürgü kapalı tutulmalıdır.

Emme İşlemi
Sıvı emme işlemine başlamadan önce mutlaka kâğıt filtre çıkartılmalıdır. Şamandıra muhafazası, süngeri ve içindeki şamandırası ile birlikte alt gövdedeki yuvasına takılmalıdır. Şamandıranın kapalı kısmı üste gelmelidir.
Patlayıcı, yanıcı ve asit özellikli maddeler kesinlikle emdirilmemelidir. Çamaşır suyu kullanılmış yerlerden su emdirilmesi sakıncalıdır.
Süpürge yaklaşık 12 lt sıvı emme kapasitesine sahiptir. Bu miktardan sonra şamandıralı emniyet sistemi devreye girerek motora su kaçmasını önler. Şamandıra attıktan sonra süpürge kapatılır.
Eğer herhangi bir yerdeki birikmiş su emdirilmek isteniyorsa; geniş ağızlı uç veya boru adaptörü kullanılır.
Lavabodan su emdirirken boru adaptörüne dar ağızlı uç bağlanmalıdır. Boru adaptörü üzerindeki sürgü açılmalıdır.

Temizlik ve Bakım
Temizlik bittikten sonra, kirli su tankı boşaltılır ve kurulanır. Şamandıra muhafazasındaki sünger kirlendiği zaman yıkayıp kurutmak gerekmektedir.
Hava çıkış filtresi, filtre kapağı açılarak çıkartılır. Hava çıkış filtresi her üç kâğıt filtre değiştirmede yenisiyle değiştirilmelidir.
Temizlikten sonra kullanılan aksesuarlar tazyikli suyla tersinden yıkanmalıdır.

HALI YIKAMA MAKİNELERİ

Ev ve iş yerlerinde hem temizlik makinası, hem ıslak emme, hem de halı, kilim çek yat, koltuk vb. yıkama işlerinde kullanılır. Elektrik süpürgesine bir temiz su kabı ve suyu halı üzerine püskürten pompa motoru, dar ve geniş temizleme uçları ilave edilmesinden elde edilmiştir. Kuru emme, sıvı emme, yıkama ve üfleme özelliği nedeniyle 3 in 1- halı yıkama makinesi olarak da adlandırılmaktadır.

Çalışma Prensibi

Kuru Temizlik
Hazırlık: Hortumun emiş adaptöründeki şeffaf hortuma bağlı su bağlantı rakoru, süpürgenin önündeki yuvasına sokulur ve hortum takılır. Uzatma boruları birbirine eklenir, kâğıt filtre yerine takılır.
Çalışma Prensibi: Çift fanlı by-pass motor tarafından vakum oluşturulur ve kullanılan aksesuarlar yardımıyla emilen tozlu hava emiş ağzına gelmektedir. Kullanılan çift katlı kâğıt filtre sayesinde tozlar ve partiküller filtre içinde toplanmaktadır. İlk filtrasyonu yapılmış hava, şamandıra muhafaza süngerinden ve motor koruma filtresinden by-pass motor fanına ulaşmaktadır. Fandan atılan hava, hava çıkış filtresini (mikro filtre) geçerek süpürgeyi terk etmektedir. Tamamen izole edilmiş durumdadır. Kuru temizlikte şamandıranın bir görevi olmamaktadır, motor koruma süngeri, kâğıt filtrenin yırtılmasıyla emilen sert cisimlerin motor fanına zarar vermesini engellemek için kullanılır.

Sıvı Emme
· Hazırlık: Kâğıt filtre kirli su tankı içerisinden çıkarılmalıdır.
· Çalışma Prensibi: Emilen sıvı+hava karışımı kirli su kabı içine gelmekte ve su kabın içinde birikmekte ve hava şamandıra muhafaza süngeri, kapak, motor koruma süngeri, motor fanı ve mikro filtre üzerinden
süpürgeyi terk etmektedir.

Halı Yıkama Özelliği
· Hazırlık: Kâğıt filtre çıkartılır. Temiz su tankı içerisine su (+şampuan)
konulur. Diğer yıkama aksesuarları hazırlanır.
· Çalışma Prensibi: 3 in 1 olarak kullanımda, temiz su tankı içindeki su+deterjan karışımı tankın altında bulunan valf sayesinde pompaya ulaşmaktadır.
Pompa tarafından basınçlandırılan su, hortumlar vasıtasıyla süpürgenin ön tarafında bulunan rakora ulaşmaktadır.
Su kanalı olan özel hortum ve borulardan geçen basınçlı su fırça uçundaki nozzle’dan zemine püskürtülmektedir.
Suyun süpürgeden nozzle ucuna kadar getirilmesinde bağlantı noktalarında sızdırmazlığı sağlayacak O-ring’li geçme ve
kilitleme mekanizmaları kullanılmaktadır.
Püskürtülen suyun kontrolü için boru adaptöründe tetik mekanizması bulunmaktadır, tetik basılı olduğu süre içinde su püskürtülür. Temiz su tankında su bittiği zaman ilavesi yapılır.
Kirli su tankı, ortalama 6,5 lt. su toplama kapasitesine sahiptir.
Şamandıra attıktan sonra biriken su boşaltılmalıdır. Pompa ve motorun çalıştığı ışıklı gösterge lambalarından da görülebilir.

Yapısı

Motor
Halı yıkama makinelerinde 1400-1700W/220V çift fanlı, dakikadaki devir sayısı 20.000-27.000 d/dk. olan by-pass motor kullanılmaktadır. Halı yıkama makinelerinde kullanılan by-pass tip motorlarda fan kısmı özel olarak yapılmıştır.
Emilen hava, motor içinden geçmez ve fan kenarlarından atılır. Bu sayede ıslak temizlik esnasında emilen nemli hava veya su, fan kısmındaki kanallardan dışarı atılacağı için hiçbir zaman motor sargılarına
gelmemektedir.
Motorun soğutulması içinde motor miline bağlı olarak ayrı bir soğutma fanı bulunmaktadır. Fan sayesinde motor üstünden emilen hava sargıların içinden geçerek oluşan ısının dışarı atılmasını sağlar. By-pass motorlar ıslak temizlikte kullanıldıkları için standart gereği çift izolasyonlu olmaları gerekmektedir.

Pompa
32W gücünde bir AC. motordur. Pompa anahtarı ve açma kapama şalteri üstünden devreye girer. Islak-kuru süpürgelerde temiz su tankından alınan su / su+şampuan karışımını şeffaf fırça ucuna kadar taşımak ve basınçlı olarak püskürtülmesi için pompa kullanılır.
Genellikle pistonlu tip küçük pompalar kullanılmaktadır. Bu tip pompalar maksimum 2,5–4 bar basınç vermektedir. Suyun püskürtüldüğü nozzle, delik çapına bağlı olarak pompa çalışma basıncı ve debisi değişmektedir. Pistonlu pompalar, susuz olarak uzun süre (30dk’dan fazla) çalıştırıldıklarında aşırı ısınmakta ve zarar görebilmektedir.

Şalterler
Açma kapama ve pompa şalteri olmak üzere iki adet şalter vardır. Şalterler şalter
direği üstüne yerleştirilmiş tuş ve itici pimler ile kontrol edilir.
Şamandıra
Kirli su tankı kapağına yerleştirilmiştir. Islak temizleme esnasında tankın dolması
sonucunda emiş yolunu kapatarak emniyeti sağlar.
Kondansatör
Şebeke giriş kablosu uçlarına bağlıdır. Süpürgenin çalışması esnasında elektronik
cihazların etkilenmesini engellenmek amacıyla kullanılmıştır.
Tetik
Hortumun uç kısmında bulunmaktadır. Islak temizleme sırasında pompa çalıştığında
istenildiği zaman suyun temizlenen yüzeye püskürtülmesini sağlayan bir düzenektir. Sürekli
olarak su püskürtülmesi isteniyorsa tetiğe basık tetiğin önündeki sıkıştırma parçası tetiğe
doğru çekilmelidir.
Kablo Sarıcı
Süpürge içinde şebeke kablosunun sarıldığı yaylı mekanizmadır. İçinde bulunan yaylı
kontaklar sayesinde elektriksel iletimi dönerken sağlar. Yaya önsarım verilerek kablonun
sürekli geri çekilmesi sağlanır. Kablo süpürge dışından çekilmeye başlandığında kablo sarıcı
içindeki spiral yay, kurulmaya başlar. Kablonun geri sarılmasını frenleme mekanizması
engeller. Kablo sarıcı tuşuna basıldığı zaman frenleme mekanizması boşa alınır ve spiral yay
kabloyu süpürge içine sarar.
Kablo sarıcının yayı boşandığı zaman, plakayı sabit tutarak fişin ucundan 6 defa, saat
dönüş yönünün tersinde tam tur çeviriniz.

1.Kirli su tankı
2.Motor ve pompa açma kapama tuşu
3.Gövde
4.Tekerlek
5.Hava çıkışı
6.Temiz su tankı
7.Emiş ağzı
8.Temiz su çıkış ağzı
9.Kilitleme mekanizması
10.Alt gövde
11.Toz filtresi
12.Dalga kırıcı
13.Motor koruma süngeri
14.Üst kapak
15.Spiral boru
16.Boru ve aksesuarlar

Filtre Çeşitleri

· Kâğıt Filtre
Emilen tozlu hava içindeki toz ve diğer partiküller kâğıt filtre içinde toplanmaktadır.
Kâğıt filtre kullanılması (bez torba yerine) filtrasyon ve hijyen açısından tercih edilmektedir.
Çift katlı (60+18 gr/m2) natürel renkte kâğıt kullanılmaktadır. Natürel renk içinde boya ihtiva
etmediği için çevreye zararlı değildir.
· Sünger Filtreler
Motor Koruma Filtresi, motor önünde motorun içine girebilecek partiküllerin
tutulmasını sağlar. Sünger filtre kullanılmaktadır. Bu filtre kirlendiği zaman yıkanarak
temizlenebilir. Şamandıra muhafaza süngeri, ıslak-kuru süpürgelerde şamandıra
muhafazasında kullanılır. Nemli havada suyun filtre edilmesini ve suyun motora direkt
gitmesini engeller. Hava Çıkış Filtresi, motor çıkışında kullanılan yüksek filtrasyon
özelliğine sahip değiştirilebilen tip filtredir. Motorda fırçaların aşınmasıyla oluşan kömür
tozları da tutarak atılan havanın temiz olmasını sağlar.

Elektrikli süpürgelerde motor hız kontrolü, faz kontrolü olarak adlandırılan yöntemle
yapılır. Bu yöntemde motorun hızı, motordan geçen akımın bir triyak vasıtasıyla belli faz
açılarında açılmasıyla kontrol edilir.
Triyaklar, ateşleme bacaklarında belli gerilim görünce her iki yönde de iletime
geçebilen, bu gerilim kalksa bile iletimde kalan ve ancak üzerindeki akım sıfırlanınca iletim
durumundan çıkan elektronik anahtarlardır

Not: Bu bilgiler temizlik makinalarının genel modelleri üzerine verilmiştir, bazı özellikler makinanın modeline göre değişiklik gösterebilir.