Yer temizleme makinaları ile temizleme işlemi manuel temizleme yöntemlerine göre daha kolaydır. yer Yıkayıcıların arkasından itilen veya binicile yer yıkama makinaları ile kolayca yer temizleme yapılabilmektedir, manuel temizlemeye göre verimlilik daha yüksektir.
Özellikle eski kova mop temizlik yöntemlerine göre kısa zamanda çok geniş alanların yer, zemin temizliğini kolayca yapabilen yer yıkama makinaları daha az zamanda ve daha az personelle verimli temizlik sağlar.

Zemin temizleme makinesinin yenilikçi tasarımı ve yapılandırılması temizlikte her gün yeni avantajları beraberinde getirmektedir.

Elektrik tasarrufu sağlayan yeni batarya teknolojileri sayesinde maliyetlerden kar edilir.

Yer yıkama makineleri eski temizlik sistemleri mop kova temizlik yöntemlerine göre daha az su sarfiyatı sağlar ve çevreye katkıda bulunur

Yer Temizleme makinaları temizlik yapılan zeminlerde suyun güçlü bir şekilde sıyırarak ve vakumlayarak, temizlenen yüzeyde ıslaklık bırakmaz böylelikle düşme, yaralanma gibi kazaların yaşanma riskini azaltır.

Yer temizleme esnasında kullanılan temizlik sıvılarında temiz su ile kirli su tankları ayrıdır, böylelikle temiz su ile kirli su birbirine karışmaz, daha hijyenik bir temizlik sağlanır.

zemin yüzeyi temizleme Prensibi çoğu yıkama makinası modeli için aynıdır: su ve temizleyici solüsyon zemine uygulanır, bir veya iki
güçlü titreşim ile dönen ağır fırça sayesinde yer ovulur, bu sayede zeminden ayrılan kir sert kauçuk yada plastik silicilerle toplanıp daha sonra kirli su tankına vakumlanır.

Özellikle sert zeminlerin temizliği için uygundur. Avm yer temizliği, okul yer temizliği, büyük binaların yer temizliği, alışveriş merkezi zemin temizliği, mağaza yer temizliği, büyük bina yer temizliği, hastane yer temizliği, otopark zeim temizliği, metro yer temizliği, market yer temizliği, gibi alanlarda kullanılabilir.